top of page
pexels-kristina-paukshtite-3242264_edited.jpg
pexels-kristina-paukshtite-3242264_edited.jpg

Kurs rozpoznawania płodności w sytuacji poporodowej 

Kurs prowadzony jest na żywo w formie wideorozmowy zgodnie z zasadami metody objawowo-termicznej podwójnego sprawdzenia (angielskiej) 

Prowadząca

Lek. Paulina Biegańska-Szczepaniak

Szczegóły

Pełen kurs poporodowy | 418 zł

Dla znających metodę angielską, kurs dotyczący wyłącznie sytuacji poporodowej | 295 zł

Po porodzie mija trochę czasu zanim cykle wrócą do normy.

Pomogę Wam zorientować się w tych zmianach i skutecznie wyznaczyć czas płodności i niepłodności w sytuacji poporodowej.

Pełen kurs poporodowy rozbity jest na dwie części: MRP w cyklach typowych i MRP po porodzie (należy poznać podstawę, aby później rozmawiać o sytuacji, która ma miejsce po porodzie)

Najlepiej rozpocząć podstawy przed porodem jeśli mają Państwo czas, ponieważ po porodzie może być z nim trudniej i z dysponowanymi siłami ;) Dzięki temu tę dłuższą część będziecie mieć za sobą i pozostanie nam omówienie wyłącznie sytuacji poporodowej.

 

Moment rozpoczęcia obserwacji cyklu zależy od sposobu karmienia piersią dziecka:

1) Jeśli planujecie karmić sztucznie lub w sposób mieszany - płodność powraca po porodzie zwykle szybko. Jako niepłodne można traktować tylko 3 pierwsze tygodnie po porodzie. Obserwacje śluzu szyjkowego i temperatury należy rozpocząć w czwartym tygodniu po porodzie (począwszy od 22 dnia.).

 

2) Jeśli planujecie karmić wyłącznie piersią notowanie obserwacji na karcie należy rozpocząć zaraz po ustaniu odchodów połogowych, zwykle w 5-6 tygodniu po porodzie.

 

Dlatego przy pierwszej opcji nasze spotkanie powinno się odbyć w 3 tygodniu po porodzie, a przy drugiej może w być 5-6 tygodniu. - jeśli czytacie to będąc jeszcze w ciąży i mając czas na takie plany, jeżeli jesteście już po porodzie możecie się oczywiście do nas zwrócić w każdym momencie 

 

Wyłączne karmienie piersią oznacza, że dziecko ssie pierś matki, z której otrzymuje cały swój pokarm (nie jest to odciągany pokarm, dziecko nie otrzymuje też żadnych napojów). Przystawianie dziecka do piersi odbywa się na żądanie dziecko, 6 do 10 razy na dobę, bez przerw między karmieniami dłuższych niż 4 godziny w dzień i 6 godzin w nocy. Nie podajemy dziecku smoczka - uspokajacza.

 

Wyłączne karmienie piersią opóźnia powrót płodności po porodzie, ponieważ ssanie piersi przez dziecko powoduje wydzielanie prolaktyny, hormonu, który odgrywa ważną rolę w blokowaniu mechanizmów prowadzących do jajeczkowania, a tym utrzymywaniu się tak zwanej niepłodności laktacyjnej.

 

W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka można stosować tzw. wprowadzającą metodę naturalnego planowania rodziny: metodę laktacyjnego braku miesiączek LAM. Nie wymaga ona prowadzenia obserwacji PTC (temp), śluzu szyjkowego i szyjki macicy, oraz nie wprowadza żadnych ograniczeń współżycia.

 

Kryteria LAM:

1. Dziecko ma mniej niż 6 miesięcy

2. Po 56 dniach od porodu nie wystąpiło krwawienie

3. Dziecko jest karmione wyłącznie piersią.

 

Jeśli kryteria są spełnione, istnieje 1-2% prawdopodobieństwa poczęcia dziecka, a więc metoda ma 98-99% skuteczności w odkładaniu poczęcia.

 

Zarówno metodę LAM, jak i prowadzenie obserwacji cyklu po porodzie omawiamy na ostatnim spotkaniu.

 

W razie pytań jestem do dyspozycji ;) Proszę pisać na adres szansapoznania@gmail.com lub dzwonić na numer tel. 512 056 598

 

Pozdrawiam,

lek. Paulina Biegańska-Szczepaniak

bottom of page